Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Güneşten korunarak yanlış mı yapıyoruz? - Ekru Blog
güneş ve vitamin d ekrublog

Güneşten korunarak yanlış mı yapıyoruz?

Yıllardır duyduğumuz, doğru bildiğimiz bir şey var: Güneşe karşı cildimizi korumalıyız. Neden? Çünkü Cilt Kanseri riskini arttırıyor. Cilt doktorları ve eczacılar kesinlikle bunu öneriyor. Peki bu şekilde güneşin olumlu etkilerini de engellemiş olmuyor muyuz?

Maalesef güneşe çıkmayarak veya koruyucu ürünler kullanarak güneşin olumlu etkilerini de engellemiş oluyoruz. En düşük koruma seviyeli koruyucular dahil güneşin olumlu etkilerini engelliyor.

güneş koruyucu ekrublog

Güneş ışığının en önemli olumlu etkisi ise Vitamin D kaynağı. Vitamin D güneş ışığı sayesinde vücudumuzda kendi kendine oluşabilen tek vitamindir. Kalsiyum ve Fosfor metabolizması için önemli ve dolayısı ile dişlerimiz ve kemiklerimiz için çok değerli. Özellikle kış aylarında grip gibi rahatsızlıklar yaşamamızın sebebi de Vitamin D eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Yaz aylarında cildimizi güneşten koruduğumuzdan yeterince Vitamin D depolayamıyoruz ve özellikle Şubat-Mart aylarında vitamin D eksikliğinden dolayı grip gibi rahatsızlıklar yaşayabiliyoruz. Ayrıca vitamin D takviyesi kansere karşı da etkili. Çeşitli araştırmalara göre farklı kanser türleri vitamin D eksikliğinden dolayı ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra depresyona karşı da etkili olan vitamin D moralimizi yüksek tutmamızı sağlıyor. Belki de yaz güneşi bizi bu sebepten çok mutlu ediyor, enerjimizi yükseltiyor..;)

vitamin d ekrublog

Vücudumuzun vitamin D depolaması için ne yapmamız gerekiyor?

Yaz aylarında (Nisan-Eylül) günde en az 15 dakika yüzü ve kolları (mümkünse tüm vücudu) güneşlendirmek öneriliyor. Ten rengine göre bu süre artıyor. Yani esmer tenli birinin 2 saate kadar güneşte durmasında fayda var. Bu süreden sonra dilerseniz koruyucularınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Önemli olan yeterince vitamin D alabilmek, ki bu da saatlerce sürmüyor. Ayrıca akşam saatleri veya arabanın, evin içindeki güneş ışığı vitamin D almanızı sağlamıyor. Mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyor. Kış aylarında (Ekim-Mart) ise yazın depolanan vitamin D’nin faydasını görüyoruz.

Kan testi yaptırarak Vitamin D değerimizi öğrenebilir ve gerekirse güneşlenerek vücudumuzun vitamin D üretmesini sağlayabiliriz. Yeterli bulunan değer ise bu şekilde: 25-Hydroxy-Vitamin-D3: en az 50 ng/ml (125 nmol/l)

güneşlenmek ekrublog

Vücudumuzun doğru ve etkili şekilde vitamin D ürettiğini nasıl anlayabiliriz?

  1. Yaşadığınız yerin UV-Endeksi (güneşin şiddetini ölçer) düşükse vücudunuz yeterince vitamin D üretemiyor. Bulunduğunuz mevsim, günün saati, coğrafi konumunuz ve havanın bulutlu olması bile UV-Endeksini etkileyen faktörler. Bu sebeple güneşlenmeden önce UV-Endeksinizi hava tahmini siteleri vs. üzerinden tespit etmeniz öneriliyor. Eğer değer 3 ve üzeri ise vücudunuz vitamin D üretebilir.
  2. Güneşlendikten hemen sonra duş alarak vücudumuzun vitamin D üretmesini engelleriz. En az 4-6 saat sonra duş almak öneriliyor. Cildimiz yaklaşık 48 saatte aldığı vitamini kan dolaşımına salgılıyor. Bu sebepten dolayı güneşlendikten sonra ilk iki gün sabunsuz duş almanız öneriliyor.

Sağlıklı, bol güneşli yaz günleri dilerim 🙂 Yeni yazılarda görüşmek üzere..

 

 

Facebook Yorumları

One Comment

Bir Cevap Yazın