Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Vanilyayı nasıl kullanmalıyız? Gerçek Vanilya hangisidir? - Ekru Blog
vanilyalı puding

Vanilyayı nasıl kullanmalıyız? Gerçek Vanilya hangisidir?

Vanilya’yı aranızda bilmeyen yoktur. Mutfakla az çok ilgisi olanlar bilir pastaların, kahvelerin ve neredeyse tüm tatlıların baş malzemelerinden biridir vanilya. Bu yazımda sizlere vanilya hakkında bilinmesi gereken ayrıntıları ve çeşitlerinden bahsedeceğim.

vanilyalı kek

Vanilya tatlılara kattığı aromadan dolayı tariflerde yer alıyor. Genelde kullanılan şekli ise hazır paketlerde satılan vanilin şekeridir. Maalesef vanilin şekeri gerçek vanilya kadar aromalı ve sağlıklı değildir. Bu sebeple kullanmanızı önermiyorum. Bunun yerine kullanmanızı tavsiye ettiklerim yazının alt kısmında.

vanilin

Öncelikle vanilya hakkında birkaç bilgi alalım:

Vanilya bir baharattır ve tropik ormanlarda yetişen orkide çiçeğinin meyvesidir. Vanilya çubuğu koyu renktedir ve ikiye ayrıldığında içindeki çekirdekleri sayesinde tatlılara yoğun aromasını katar.

orkide çiçeği

Gerçek vanilya çubuğu ve sentetik vanilin şekeri arasındaki fark:

Gerçek vanilya çubuğu’nun zorlu ve haftalar süren yetiştirmeden dolayı fiyatı sentetik vanilin şekerine göre daha yüksektir. Sentetik vanilin düşük fiyatından dolayı tercih edilse de, verdiği aroma ve tat gerçek vanilya kadar yoğun değildir. Ayrıca sentetik vanilin şekeri’nin sağlığa da zararlı olduğu söyleniyor. Gerçek vanilya ise 18. ve 19. yüzyılından beri eczanelerde ilaç olarak satılıyor. Örneğin antimikrobiyel ve iltihap önleyici özelliğinden dolayı cilt hastalıkları ve mantar oluşumuna karşı etkili . Ayrıca aromasından dolayı uyku sorunlarına ve depresonlara karşı aromaterapi olarak da kullanılıyor.

vanilya aroması

Vanilya’nın en doğal hali vanilya çubuğudur. Marketlerden kolayca alabileceğiniz vanilya çubuğu tanesi ortalama 5 tl’ye satılıyor. Bir vanilya çubuğunun içi ise bir paket vanilin şekeri’ne tekabul ediyor.

vanilya çekirdeği

Bunun dışında vanilya özütü (ekstresi) de oldukça kullanışlıdır. Vanilya çubuğu’nun sıvı halidir. Bu yüzden kullanımı daha kolaydır.

vanilya özütü

Ayrıca hazır vanilya aroması’na da marketlerde rastlayabilirsiniz. Bunun da vanilin şekeri gibi sentetik olmasından dolayı tavsiye etmiyorum.

Vanilya maaliyetli bir baharat olduğu için çoğumuz vanilya çubuğu veya vanilya özütü kullanmıyoruz. Fakat vanilya özütünü evde çok daha uygun fiyata hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Vanilya özütü tarifimi bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Siz vanilya baharatını nasıl kullanıyorsunuz? En sevdiğiniz vanilyalı tatlılar hangileri? Benimle paylaşmayı unutmayın: #ekrublog #ekruview

 

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın