Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Çikolata aslında sağlıklı. Nasıl yediğine bağlı! - Ekru Blog
Çikolata

Çikolata aslında sağlıklı. Nasıl yediğine bağlı!

Çikolata en çok sevilen yiyecekler arasında en üst sıralarda. Bu tartışılmaz. Herkesin sevdiği bir çeşit vardır. Kimi bitter sever kimi beyaz. Meyvelerle uyumu, pastalara en yakışanı, kışın sıcağı, yazın buzlusu. Saymakla bitmez çikolatanın çeşitleri.

Çikolatalı Cup Cake

Çikolatalı Cup Cake

Hep çikolatanın kilo yaptığı, bol kalorili olduğu, birçok tatlı gibi onun da fazlasının zararlı olduğu söyleniyor. Evet belki de öyle.. Ama ben bugün sizlere çikolata hakkında güzel şeylerden bahsedeceğim. Herşey dozunda güzeldir. Neden olmasın?

Kalorilere çok önem veriyorsanız ve olabildiğince sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız bitter çikolata yemeyi tercih edin. Bitter çikolata sütlü ve beyaz çikolataya göre daha az şekerli olduğu için kalorisi de daha düşüktür. Ayrıca kakao miktarı daha yüksek olduğu için tadı yoğun ve daha ‘sağlıklıdır’.

Bitter Çikolata

Bitter Çikolata

Peki çikolatayı ‘sağlıklı’ yapan nedir?

Kakao çekirdekleri doğal magnesyum kaynağıdır. Bu sebepten kaliteli kakao seçimi çok önemlidir. Bitter çikolatanın da yoğun kakao miktarı olduğu için, günlük magnesyum ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir. (100 gr kakao tozu-400 mg magnesyum) Kakao’yu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede hem tatlı hem de magnesyum ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Sıcak Çikolata

Sıcak Çikolata

Not: Magnesyum sağlığımızı nasıl etkiliyor? Magnesyum iltihap oluşumunu önlüyor, kalp sağlığını destekliyor, kasları rahatlatıyor ve baş ağrısını engelliyor.

Ayrıca çikolata bağışıklık sisteminizi de etkiliyor. Kakao çekirdeğinde bulunan flavonoid antioxidan etkisine sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini destekliyor ve güçlendiriyor.

Çikolatanın bilinmeyen faydaları:

Karışık Çikolata

  1. Cilt bakımı: birçok vücut kremi ve maskesinde çikolata ve kakao bulunuyor. İçerisindeki polipenoller sayesinde pürüzsüz bir cild sağlıyor. Erimiş bitter çikolata ve doğal zeytin veya badem yağını karıştırarak iki adımda cilt maskesi elde edebilirsiniz!
  2. Saç bakımı: Çikolatanın yüksek yağ oranı ve mineralleri yıpranmış saçlarara tekrar hacim kazandırıyor. Kakao, zeytinyağı ve esmer şeker karışımı ile saçlarınıza peeling uygulayabilirsiniz.
  3. Verimli çalışma: Çikolata içerdiği teobromin ve kofein sayesinde unutkanlığa karşı etkili ve daha verimli çalışmanıza da faydalıdır.
  4. Güneş yanığı: Kakao miktarı yüksek çikolatayı güneşten yanmış cildinize sürdüğünüzde içindeki flavonoid sayesinde cildinizi iyileştirir ve nemlendirir.

Siz çikolatayı en çok nasıl seviyorsunuz? Benimle paylaşın..

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın