Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Kına Gecem ve Tavsiyelerim - Ekru Blog
Ekru Blog Kına Gecesi

Kına Gecem ve Tavsiyelerim

Sevgili arkadaşlar, bu uzun ve detaylı yazıyı okumaya başlamadan kendinize en sevdiğiniz içeceği hazırlayın ve rahat rahat okumaya başlayın 🙂

Önceki yazımda sizlere Kına Geceleri hakkında bahsetmiştim. Bu yazıyı okumadan önce ilk yazıma bir göz atın.

Kına gecem için yaptığım ilk şey bir salon ile anlaşmak oldu. Düğün için çok güzel bir mekan seçmeye özen gösterdiğim kadar kına gecesi için göstermedim. Önemli olan herkesin kolayca ulaşabileceği bir yerdi. Kına gecem de düğünümüz gibi sakaryada oldu. Bu yüzden diğer şehirler için aynı şeyler geçerli olmayabilir.. Sakaryada kına geceleri için boş salon kiralanıyor, yani içinde garsonlar, dekorasyon veya müzik yok. Ayrıca bazı salonlar içecek ve yiyecek kabul etmiyor. Bu detayı önceden konuşmalısınız. Bazı salonların organizasyonları da dahil oluyor. Onları bunun dışında tutuyorum. Bu sebeple evimize yakın ve merkezi bir yerde bulunan belediyemizin düğün salonu ile anlaştık. Kınam düğünümden iki gün önce Ağustos 2016 da oldu. İlk yazımda da belirttiğim gibi birkaç gün ara olması çok faydalı oluyor. Salon ile ise Aralık 2015 de anlaşmıştık. Bu konuda da ne kadar erken davranırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Hem fiyat hem de boş salon bulma konusunda:)

Kına Gecesi Salonu

Kına Gecesi Salonu

Salon ile anlaştıktan sonra Instagram üzerinden araştırıp beğendiğim ‘Beyza Organizasyon‘ ile görüştüm. Son yıllarda neredeyse her gelin bir organizatör ile anlaşıyor. Bu sebeple hem çok yoğun oluyorlar hem de her kaftancı/kına malzemesi satan butikler organizasyon hizmeti sunuyor. Bu konuda dikkat etmeniz ve araştırmadan anlaşmamanızı öneriyorum. Malesef çok amatörce çalışan organizatörler olduğu için kınanız hayalinizdeki gibi geçmeyebilir. Ben seçimimden çok memnun kaldım ve sakaryalı gelin adaylarına Beyza Organizasyonu kesinlikle öneriyorum:)

Beyza organizasyon ile istediğim tarih için anlaştım. Detayları ise kınaya birkaç hafta kala netleştirdik. Zaman yaklaştıkça istedikleriniz de daha netleşiyor. Öncelikle Beyza Organizasyonun yürüttüğü iki farklı kına gecesini izlemeye gittim. Bunu herkese tavsiye ediyorum. Daha önce bir organizasyonlu kına gecesi hiç görmediğim için fotoğraflardan yeterince detayları anlayamamiştim. Kınalara gittiğimde isteyip istemediğim detayları not aldım ve bu çok faydalı oldu.

Peki detaylar nasıldı? Neler yapıyor bu organizatörler?

Bütçene ve isteklerine bağlı olarak kınan hakkında tüm detaylar ile ilgileniyorlar. Öncelikle kaftanını ve arkadaşların için kostümlerini veriyorlar. Kaftanına uygun veya isteğine göre bir taht süslemesi ve halay mendilleri vs olan bir masa süslüyorlar. Kaftan dışında 3-4 farklı kıyafet de giyebiliyorsunuz. (Ben Beyza Organizasyonun sunduğu kaftanlardan birini giymedim. Bedenime göre bir model bulamamıştım. Bu sebepten dolayı kaftanımı başka bir yerden kiraladım.) Bir Hint kıyafeti ve üç arkadaşın için Roman kıyafeti de veriyorlar. Bu iki konseptte gerçekten çok eğleniyorsunuz. İlk başta bana açıkçası saçma gelmişti ama herkes çok eğlendi. Kınaya bir renk kattı. Bunun dışında organizatöre ait bir DJ ve davul çalan bir çalışan da geliyor. Müzikleri önceden seçip organizatörünüze veriyorsunuz. Çıkış şarkısı vs. gibi seçimlerde yardımcı oluyorlar.

Beyza Organizasyon Detaylar

Beyza Organizasyon Detaylar

Ben Fotoğraf ve Video ya çok önem verdiğim için Beyza Organizasyonun birlikte çaliştiği bayan fotoğrafçı (Foto Dijital) da kınamda fotoğraf ve video çekimimizi yaptı. Bu konuda da herkese tavsiyem mutlaka kına gecenizde profosyonel bir fotoğrafçı ile anlaşın. Misafirlerin çektiği fotoğraflar yeterli olmuyor. O anı ölümsüzleştirmek için en doğru seçim tüm günü kayıt altına alan bir ekiptir. Foto Dijital iki kişikik bir ekipti, güler yüzlülükleri ile beni rahatlattılar. Kınadan sadece birkaç gün sonra video ve fotoğrafları teslim alabildiğim için de çok mutlu oldum.

Beyza Organizasyon Kaftan

Beyza Organizasyon Kaftan

Kına gecesine hediyeler, şerbet ve lokum dağıtımı gibi detaylar ile de ilgilenen organizatörüm kimseye iş yaptırmadığı için herkes anın tadını çıkarabildi.

Kına gecemin detayları:

Kına gecem dolu dolu ve planlandığı gibi geçti. İlk olarak gelinlikçime diktirdiğim kıyafetim ile salona girdim. Elimde def ve arkamda arkadaşlarım ve müzik (Şinanay-Sezen Aksu) eşliğinde güzel bir giriş oldu.

Beyza Organizasyon Def

Beyza Organizasyon Def

Ardından oyun havaları, halaylar derken misafirlerimizin de katılımı ile eğlendik. Ben ikinci kıyafetim için hazırlanırken müziğin devam etmesi ve misafirlerin eğlenmesi benim için önemliydi. O şekilde de oldu:) Yazının başında da dediğim gibi hint kıyafeti ile ikinci çıkışımı yaptım. Ben baştan aşağı yeni bir kıyafet giymektense elbisemin üzerine hint şalı ve başıma bir aksesuar taktırdım. Üç arkadaşımın eline de renkli yelpazeler verdiler. Kınamın en sevilen şarkısı da bu sırada çalan Te Ma Etmaje (Fatih Boğalar) oldu. Diğer konsept ile üç arkadaşımın salona roman kıyafetleri ile girmeleri oldu. Bu da çok eğlenceli bir ayrıntıydı.

Beyza Organizasyon Roman

Beyza Organizasyon Roman

Son olarak kaftanımı giydim ve 10 arkadaşıma da şeffaf ve farklı renklerden oluşan elbiselerinin üzerine giydikleri kıyafetler verildi. Hep birlikte salona girdik ve tahtıma oturdum. İki yanımda annelerim oturdu. Onlara şerbet ikram ettim ve ardından kınam yakıldı.

Kına Gecesi Giriş

Kına Gecesi Giriş

Kına yakıldıktan sonra içi şeker dolu ve süslü bir testi verildi. Müzik eşliğinde (Aynalı Körük) birkaç tur döndükten sonra testiyi kırdım. Bu sırada misafirlere şerbet suyu dağıtıldı. Hemen ardından belime renkli şallardan bağladılar ve uçlarından arkadaşlarım tutarak etrafımda döndü. Bu sırada çalan şarkı ise ‘Bütün kızlar toplandık-Nil’ oldu.

Beyza Organizasyon Renki Şal

Beyza Organizasyon Renki Şal

Sonlara doğru pop müzik ağırlıklı müzikler ile kına gecem sona erdı. Hayal ettiğimden bile daha güzel geçti kınam. Misafirlerimiz de aynı şekilde çok eğlendiler. Özellikle kız kıza olduğumuz için herkes tadını çıkardı. Düğünler çok çabuk bittiği için kına gecenize özen gösterin, her anın tadını çıkarın! Siz de kendi kınalarınızdan bahsetmek isterseniz yorumlarda görüşelim:) #ekrublog ve #ekruview hashtaglerini kullanarak fotoğraflarınızı benimle paylaşın:)

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın