Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Düğün Mekanı Seçiminde Püf Noktalar - Ekru Blog
kir-dugunu-ekrublog-2

Düğün Mekanı Seçiminde Püf Noktalar

Ocak ayına girmemiz ile birlikte bu yıl evleneceklerin düğün hazırlıkları’nın hızlandığı döneme de girdik. Özellikle yaz aylarında evleneceklerin en geç bu ay hazırlıklarına başlaması gerekiyor. Bu stresli ve heyecanlı süreçte sizlere tecrübe ve tavsiyelerimden bahsedeceğim.

Düğün tarihinizi beliredikten sonra yapmanız gereken ilk şey düğün mekanını seçmektir. Özellikle yaz aylarında evlenecek çiftlerin düğün mekanı ile anlaşmayı ilk sıraya almalılar. Sevilen mekanlar hemen tükenebiliyor ve geriye ya istemediğiniz bir tarih ya da içinize sinmeyen bir mekan kalabiliyor.

dugun-yemegi-ekrublog

Düğün mekanı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bir konsept belirlemelisiniz: Yaz/Kış, açık/kapalı alan, Yer (kır, otel, sahil vs.)

Ardından Nikah tarihinizi netleştirmelisiniz. Nikahınızı düğün mekanında kıydırmak istiyorsanız nikah başvurunuzu olabildiğince erken yapmalısınız. Nikah memurlarının yoğunluğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu detayları netleştirdikten sonra bir bütçe belirleyebilirsiniz. Bu bütçe ile diğer kararları vermeniz kolaylaşacaktır.

Ardından davetli sayısını netleştirmelisiniz. Bu bilgiler ile artık düğün mekanları ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Yaşadığınız şehire de bağlı olarak seçenekler çok olabilir. Bu yüzden ne kadar net olursanız seçiminiz de o kadar kolay olur.

sahilde-dugun-ekrublog

Belirlediğiniz bütçe, tarih, konsept ve davetli sayısı ile artık düğün mekanlarını araştırabilirsiniz. Öncelikle bir liste hazırlamanızı ve listedeki tüm mekanları tek tek görmenizi tavsiye ediyorum. Düğün mekanları’na bizzat gidip görüşmenizi tavsiye ederim. Ne kadar telefon veya sosyal medya üzerinden fiyat ve bilgi alabilseniz de fotoğraflar yanıltabiliyor. İçinize sinen bir mekan ve hizmet için yüz yüze görüşmeniz çok önemlidir. Düğün mekanlarına sormanız gereken soruları da not almayı unutmayın.

dugun-planlama-ekrublog

Peki düğün mekanlarına sormanız gereken şeyler nelerdir?

 • Düğün paketleriniz nelerdir ve fiyatları nedir?
 • Menü içeriği ve seçenekleri nedir? İçecekler limitli midir?
 • Düğün pastası maket mi gerçek mi? Bir seçim yapabiliyor muyuz?
 • Düğün menüsünü tatma imkanımız var mı?
 • Düğün fotoğrafçısı, süslemesi, müzisyenleri vs. pakete dahil mi? Dilediğimiz firma ile çalışabiliyor muyuz?
 • Düğünün başlangıç ve bitiş saati nedir? İstersek uzatabilir miyiz?
 • Düğün mekanında aynı gün başka bir düğün daha yapıyor musunuz?
 • Davetliler için otopark ve vale hizmetiniz var mıdır? Düğün paketinize dahil midir?
 • Açık alanda düğün yapılacaksa: Kötü hava şartlarında içerdeki kapasite aynı mıdır veya açık alan kapanabilir mi?
 • Aniden hava bozulursa nasıl ve hangi sürede düğün alanını koruyorsunuz?
 • Ödeme için seçenekleriniz nedir? Ne kadar kapora istiyorsunuz?
 • Beklenmedik kötü bir gelişmede kontrat iptali yapıyor musunuz?

dugun-masasi-ekrublog

Görüşmeyi gerçekleştirdikten sonra hemen karar vermeyin. Düğün mekanını mutlaka bir düğün sırasında ziyaret edin ve menü tadımını da atlamayın. İlginizi çeken ve istemediğiniz detayları paylaşın. En önemli gününüzde sorun yaşamamak için düğün mekanı seçimi çok önemlidir. Bütçenize göre en doğru seçimi yapmak için tüm mekanları ziyaret edin ve bir değerlendirme yapın. Gerekirse kişi sayısını veya menüyü değistirebilirsiniz. Kalitesiz bir mekan seçmektense bazı detayları değiştirerek içinze sinen bir düğün günü yaşayın.

Bir sonraki yazımda kendi düğün mekanımızı nasıl seçtiğimizi ve neler yaşadığımızdan bahsedeceğim. Sorularınız ve görüşlerinizi benimle paylaşın.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın