Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Diş bakımında Florür: ne kadar sağlıklı? - Ekru Blog
diş sağlığı

Diş bakımında Florür: ne kadar sağlıklı?

Sizlere bu yazımdadis-bakimi çoğu diş macununun içinde bulunan Florür‘den bahsedeceğim. Flörür neden diş macunlarında bulunur? Ne işe yarar? Florürün zararları ve dikkat etmemiz gerekenler nedir?

Diş bakımı’nın önemini hepimiz biliyoruz. Diş macunu, diş ipi, diş gargarası.. Bu ürünler her evde var. Farklı markalar, farklı özellikte diş bakım ürünleri sunuyor bize. Kimimiz dişlerimiz bembeyaz olsun istiyoruz kimimiz ise cürük ve diş taşından korunmak. Göz alıcı ambalajları ile en pahalı bakım ürünleri sizce en sağlıklısı mıdır?

Florür hidrojenik florürün içinde bulunan bir tuzdur. Az miktarda içme sularında ve bazı gıdalarda da bulunur. Florür zehirli bir maddedir ve aynı zamanda diş minesini güçlendirdiği için cürük oluşumunu engelliyor. Florürün yararlı olduğunu düşünenler fazla dozda florür kullanmadıkça bir zararı olmadığını söylüyor. Fazla miktarda florür kullanımı ise diş minesinde beyaz lekelere yol açıyor. Bu durum küçük çoçukların diş çıkarma döneminde görülebiliyor. Bu nedenle florür içeren diş macunları’nın yanında ayrıca çürüklere karşı korunmak için florürlü tabletler kesinlikle kullanılmamalı. Bunun disinda farkli hastaliklara da yol acabiliyor.

dis-macunu

Eğer florürlü diş macunu kullanıyorsanız günde en fazla iki kez kullanabilirsiniz. Çoçuklar için ise iki yaşından itibaren florür dozu düşük özel bir diş macunu kullanılabilir.

Sağlıklı dişler için zehirli bir madde kullanmak ne kadar doğru? Bunun kararını herkeskarbonat ile diş fırçalama kendi adına vermeli.

Artık piyasada florür içermeyen doğal diş macunları ve diş bakım ürünleri de bulunuyor. Florür içermeyen diş macunları genellikle doğal kozmetik kategorisinde bulunuyor. Doğal içerikli diş macunları özellikle karies oluşumunu engelleyen ve kimyasal olmayan maddeler içeriyor ve dişlere bu sayede zarar vermiyor.

Diş çürüklerine karşı korunmak için florürlü diş macunları kullanmak zorunda değiliz kaliteli bir doğal diş macunu da aynı etkiyi gösterebiliyor. Önemli olan beslenmeye dikkat etmektir.

Bunun dışında karbonat, hindistan cevizi yağı veya misvak ile de diş bakımı yapabilirsiniz. Karbonat ve hindistan cevizi ile ilgili yazılarımda diş bakımı hakkında da bilgi vermiştim. Okumak isterseniz linke tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

Peki siz diş macunu seçiminde neye dikkat edersiniz? Yazının altındaki yorumlar kısmında paylaşırsanız sevinirim. Yeni yazılarımı kaçırmamak için instagram/ekruview ve facebook/ekrublog adreslerini takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere..

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın