Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Mutfağın Baş Yapıtları: Demir Dökümler - Ekru Blog
demir-dokum-tava-ekrublog

Mutfağın Baş Yapıtları: Demir Dökümler

Demir dökümler neden tercih edilmeli ve faydaları nelerdir? Demir dökümler ile hangi yemekler yapılır?

Mutfağımızda kullandığımız malzemelerdeki tazeliğe ve doğallığa önem veriyoruz. Yapthamburger-ekru-blogığımız yemeklerin tadını sadece kullandığımız malzemeler ve el becerimiz belirlemiyor. Kullandığımız tencereler, tavalar ve diğer gereçler de yemeklerimizin lezzetini ve sağlığını etkiliyor.

Granit, teflon, seramik ve çelik tencere-tavalar hakkında neredeyse tüm markalardan bilgi aldım. Ancak hepsinde bir yan etki vardı. Bu uzun araştırmalar sonucunda demir dökümler doğru seçim olacağına karar verdim. Yaklaşık dört aydır sürekli kullandığım tava, tencere ve demlikleri hakkında sizi de bilgilendirmek istiyorum.

Yapışmaz tabakası sayesinde yağ kullanmadan etlerinizi, köftelerinizi demir dökümlerde kızartabilirsiniz. Diğer tavalara göre ısıyı çabuk hapsettiği ve uzun süre koruduğu için yemekleri daha kısık ateşte pişiriyor. Bu sayede gıdaların vitaminleri de kalıcı oluyor. Ayrıca etleriniz mangalda pişmişcesine lezzetli oluyor. Bunun sırrı ise hiç bir tencerenin demir döküm kadar yüksek ateşe dayanıklı olmayışıdır. Evinde mangalda pişmiş tadında et yemeyi kim istemez ki?

demir-dokum-ekru-blog

Demir Döküm Tava

Aynı zamanda demir dökümler ısıyı eşit miktarda dağıttığı için örneğin çelik tencerelere göre ısısını gıdalara dört kat daha fazla veriyor. Yemeklerinizin tadı çok daha yoğun ve lezzetli olacaktır. Et yemekleri dışında çorbalar, pilavlar, güveçler ve tatlılar da demir dökümlerde ayrı bir lezzete bürünüyor.

demir-dokum-tencere-ekrublog

Demir Döküm Tencere

Çayınızı demledikten sonra 60 dakikaya kadar ısısını muhafaza ettiği için hem tazeliğini koruyor hem de tasarruf yapmanızı sağlıyor.

detoks çayı ekrublog

Demir Döküm Demlik

Dayanıklı olan demir dökümler uzun yıllar kullanılabiliyor. Demir dökümlerin eksi olarak görülen yanı ağırlığıdır. Ağır olması sizi rahatsız etmesin. Günlük mutfak hayatında çok da zorlanmayacaksınız. Yaptığınız yemeklerin tadını ne kadar daha taze ve yoğun olduğunu gördüğünüzde bu tencere, tava ve demliklerden vazgeçemeyeceksiniz. Aksine demir döküm seçiminizde özellikle ağır olmasına dikkat edin çünkü iyi bir demir döküm ağır ve kalın tabanlı olmalıdır. Ayrıca şık görünümleri ve farklı renkleri ile mutfağınıza farklılık katabilirsiniz. Bir diğer artısı ise ısıyı uzun süre muhafaza ettiği için enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Siz de deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz yorumlarınızı beklerim. İnstagram’dan #ekruview hashtagi ile demir dökümlerde pişirdiğiniz yemekleri veya demlediğiniz çaylarınızın fotoğraflarını paylaşabilirsiniz.

Yeni bir yazımda görüşmek üzere..

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın