Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/ekrublog/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
Bakımı kolay dekoratif bitkiler: Kaktüs ve Sukulent - Ekru Blog
kaktus-ekrublog

Bakımı kolay dekoratif bitkiler: Kaktüs ve Sukulent

Kaktüs ve Sukulentlerin evinizi renklendirecek küçük detaylar olduğunu ve bakımı da bir okadar kolay olduğunu biliyor muydunuz?

Evinde rengarenk canlı çiçekler besleyen insanlara hayranım. Son zamanlarda kaktüs ve sukulentleri sıkça evlerde, cafelerde ve restoranlarda görüyoruz. Hem bakımı çok kolay hem de uzun ömürlü bu bitkiler egzotik görünümü ile de renk katıyorlar. kaktüs ve sukulent ekrublog
kaktüs ekrublog

Dekoratif fanuslar, teraryumlar ve sıra dışı saksılarda kaktüs ve sukulentleri daha da güzel bir hale getirebilirsiniz.
Evde kendi el emeğiniz ile yapabileceğiniz veya hazır halde satın alabileceğiniz teraryumları sevdiklerinize hediye olarak verebilirsiniz. Doğum günü, evlilik yıldönümü veya ev zıyaretleri için güzel bir hediye fikri.

teraryum ekrublog

teraryum yapımı ekrublog

Peki evde kaktüs ve sukulent nasıl baklılır?

Evet, bakımı kolay dedim. O halde bir de nasıl bakıldığını, neyi sevdiklerini ve özelliklerinden biraz bahsedeyim.

  • Banyo gibi nemli odalar dışında güneş alan aydınlık odalarda bakın. En uygunu güneş alan balkon, bahçe veya cam kenarları.
  • Hazır satılan özel kaktüs toprağına ekin.
  • Fazla suyu sevmeyen kaktüs ve sukulentlerin sulama zamanının geldiğini öğrenmek için toprağa bir kürdan saplayın ve çıkardığınızda kuru ise sulama zamanı gelmiştir. Toprağın sadece üst kısmı değil içinin de kurumuş olması gerekiyor. Bol su ile suladıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra fazla suyunu dökün.
  • Kış aylarında sulamadan bile yaşıyorlar. Kasım-Mart aylarında aydınlık, kuru ve yaklaşık 8-12 derece olan ortamda sulamanıza gerek yok. Bunun için yavas yavas sulamayı azatlarak alıştırma yapın. Aydınlık ve sıcak (12-20 derece) bir odada ise ayda bir sulamanız gerekir.

kaktüs ve sukulent ekrublog

Siz de evinizin bir köşesini kaktüs ve sukulentler ile renklendirmeyi denemelisiniz. Ailecek güzel bir aktivite haline bile getirebilirsiniz.

Peki siz kaktüsler ve sukulentler hakkında ne düşünüyorsunuz? Farklı alternatifleriniz neler? Yorum kısmında paylaşın hep beraber bilgi sahibi olalım 🙂 Ayrıca #ekruview hastagi ile instagramda fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz 🙂

 

 

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın